Wykończenie, które wytrzymuje codzienny wysiłek: Tikkurila Luja Matt Baza A 0,9L
Jeśli szukasz farby wykończeniowej do wnętrz, która łączy matowy wygląd z wysoką odpornością na czyszczenie i zużycie, świetnym wyborem będzie Tikkurila Luja Matt Baza A 0,9L. To produkt przeznaczony do malowań na różnorodnych podłożach – zarówno tam, gdzie liczy się estetyka, jak i tam, gdzie ściany pracują w trudniejszych warunkach użytkowania.
Farba znajduje zastosowanie w pomieszczeniach wewnętrznych, także w miejscach wilgotnych oraz w obiektach, gdzie pożądana jest wysoka odporność na zmywanie i działanie chemii czyszczącej. Dobrze sprawdza się w przestrzeniach takich jak hole, korytarze, klatki schodowe czy sale o podwyższonych wymaganiach higienicznych.
Co ważne, producent dopuszcza użycie produktu zarówno na powierzchniach nowych, jak i wcześniej malowanych. Możesz też wykorzystać ją do dekoracyjnego malowania betonu, uzyskując spójne, matowe wykończenie.
Gdzie sprawdzi się najlepiej? Zastosowania w praktyce
Tikkurila Luja Matt Baza A 0,9L to farba, którą wybiera się tam, gdzie powłoka ma zachować trwałość mimo częstego czyszczenia. Jej właściwości obejmują odporność na mycie silnymi detergentami czyszczącymi i dezynfekującymi stosowanymi w obiektach ochrony zdrowia.
Przykłady zastosowania obejmują ściany i sufity w pomieszczeniach wilgotnych oraz w lokalizacjach, gdzie liczy się odporność powłoki na intensywne użytkowanie – m.in. w korytarzach szpitalnych, klatkach schodowych i przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu.
Farba nadaje się do malowania na tynkach cementowo-wapiennych, płytach kartonowo-gipsowych, na szpachlowanych powierzchniach, a także na podłożach z cegły i różnych powierzchniach drewnianych z płyty. To wygodna opcja, gdy w projekcie masz kilka typów ścian i chcesz utrzymać jednolity charakter wykończenia.
Trwałość i parametry: odporność na detergenty, dezynfekcję i temperaturę
Jedną z kluczowych cech produktu jest odporność na mycie. Powłoka jest odporna na działanie silnych detergentów oraz środków dezynfekujących używanych w szpitalach. W praktyce oznacza to, że czyszczenie nie musi odbywać się „delikatnie” – farba została zaprojektowana tak, aby zachować parametry w warunkach częstych zabiegów pielęgnacyjnych.
Wyróżnia się również odpornością chemiczną w ujęciu normowym: Durability (PN-EN ISO 11998): klasa 1. W zakresie odporności na czynniki chemiczne produkt jest odporny na rozpuszczalniki, m.in. na benzynę lakierniczą.
Dodatkowo farba wykazuje odporność na działanie wysokich temperatur do +85°C (ISO 4211-2 i ISO 4211-3). To istotne szczególnie wtedy, gdy ściany znajdują się w pobliżu źródeł ciepła lub w pomieszczeniach, gdzie temperatura okresowo może wzrastać.
Jak przygotować podłoże i malować, aby efekt był równy?
Wydajność i wygląd powłoki w dużej mierze zależą od właściwego przygotowania. Zanim przystąpisz do malowania, upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha. Temperatura powietrza powinna wynosić co najmniej +5°C, a wilgotność względna nie może przekraczać 80%.
Jeżeli malujesz powierzchnie niemalowane, usuń brud i kurz. W razie potrzeby uzupełnij ubytki szpachlą Tikkurila Presto LV, a następnie przeszlifuj i usuń pył. Kolejnym krokiem jest gruntowanie gruntem Tikkurila Feelings Universal Primer.
Przy podłożach uprzednio malowanych należy umyć je środkiem Tikkurila Maalipesu i pozostawić do wyschnięcia. Następnie usuń łuszczącą się farbę skrobakiem, zmatowij twarde i błyszczące powierzchnie oraz w razie potrzeby wypełnij pęknięcia i dziury szpachlą Tikkurila Presto LV. Jeśli sytuacja tego wymaga, zastosuj grunt Tikkurila Feelings Universal Primer.
Przed właściwym malowaniem wykonaj wymalowanie próbne. Zgodnie z zaleceniem producenta dopiero pozytywny wynik próby decyduje o ostatecznym zastosowaniu produktu.
Wydajność, schnięcie i aplikacja: wałek, pędzel lub natrysk
Tikkurila Luja Matt Baza A 0,9L oferuje wydajność w zależności od podłoża i sposobu aplikacji. Szacunkowo to 5 m²/l oraz 8 m²/l. Rzeczywista ilość farby potrzebna do pokrycia powierzchni zależy m.in. od struktury i chłonności podłoża, metody nakładania oraz koloru.
Farba jest gotowa do aplikacji na pędzlu i wałku, a także może być nakładana natryskowo. Producent wskazuje, że do natrysku należy użyć dyszy 0,015″–0,021″.
Przed rozpoczęciem malowania należy wymieszać farbę. Zalecane jest nałożenie dwóch warstw wykończeniowych. Czas schnięcia przy 23°C i wilgotności względnej 50%: farba jest powierzchniowo sucha po ok. 2 h, a kolejną warstwę można nakładać po 4 godzinach.
W razie potrzeby farbę można rozcieńczyć maksymalnie do 5% wodą. Należy też pamiętać o kolorowaniu z jednej partii produkcyjnej, aby uniknąć ewentualnych różnic w odcieniach.
Kolorystyka i baza A
Produkt występuje w bazie A i C, a kolor dobierany jest z palety Tikkurila Symphony Colour Card. Dzięki temu możesz dopasować wykończenie do charakteru wnętrza, zachowując matowy efekt.
| Parametr | Wartość / informacja |
|---|---|
| Nazwa | Tikkurila Luja Matt Baza A 0,9L |
| SKU | c7b4fc21a978 |
| Cena | 49,95 zł |
| Rodzaj | Farba wykończeniowa (do wnętrz) |
| Przeznaczenie | Ściany i sufity; malowania na tynkach cementowo-wapiennych, płytach GK, szpachlowanych powierzchniach, cegle, płycie drewnianej oraz dekoracyjne malowanie betonu |
| Stopień połysku | Mat |
| Klasa emisji materiału budowlanego | M1 |
| Wydajność | Około 5–8 m²/l (rzeczywista zależy od podłoża i metody aplikacji) |
| Bazy | A i C |
| Kolory | Tikkurila Symphony Colour Card |
| Opakowania | 0,9 l; 2,7 l; 9 l |
| Rozcieńczalnik | Woda (w razie potrzeby do 5%) |
| Metody nakładania | Wałek, pędzel lub natrysk (dysza 0,015″–0,021″) |
| Czas schnięcia (23°C, 50% RH) | Powierzchniowo sucha po ok. 2 h; druga warstwa po 4 h |
| Odporność na mycie i środki chemiczne | Odporna na mycie silnymi detergentami i dezynfekującymi używanymi w szpitalach; Durability (PN-EN ISO 11998): klasa 1 |
| Odporność na rozpuszczalniki | Odporny na rozpuszczalniki, np. benzyna lakiernicza |
| Odporność na temperaturę | +85°C (ISO 4211-2 i ISO 4211-3) |
| Zawartość części stałych | Około 40% obj. |
| Gęstość | Około 1,2 kg/l (PN-EN ISO 2811) |
| Przechowywanie | Chronić przed mrozem |
| Limity emisji LZO | Kat. A/a; dopuszczalna od 2010 r. – 30 g/l; produkt zawiera poniżej 30 g/l |
Rozcieńczanie, czyszczenie narzędzi i pielęgnacja powłoki
Po zakończeniu prac narzędzia należy umyć wodą, najlepiej od razu po użyciu. Przed czyszczeniem warto usunąć z nich jak najwięcej farby, aby ułatwić dokładne domycie.
Powierzchnie malowane farbą Tikkurila Luja Matt można czyścić neutralnym detergentem (pH 6–8) z użyciem miękkiej szczotki, gąbki lub szmatki, najwcześniej 1 miesiąc po zakończeniu malowania. To ważne, ponieważ produkt osiąga ostateczną twardość i trwałość dopiero po tym czasie w normalnych warunkach.
Gdy powierzchnie są bardzo zabrudzone, można zastosować lekko zasadowy detergent (pH 8–10). Po czyszczeniu należy starannie przemyć powierzchnię, postępując zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi rozcieńczania detergentu.
Jeśli trzeba oczyścić ściany zaraz po malowaniu, należy robić to delikatnie: miękką szczoteczką lub wilgotną ściereczką.
Bezpieczeństwo użytkowania i emisje LZO
W zakresie środowiskowym i formalnym farba spełnia wymagania dotyczące emisji LZO. Dla kategorii Kat. A/a dopuszczalna zawartość LZO od 2010 r. wynosi 30 g/l, a produkt zawiera poniżej 30 g/l. Dzięki temu łatwiej dopasować rozwiązanie do projektów, w których zwraca się uwagę na parametry środowiskowe.
Produkt nie jest sklasyfikowany jako niebezpieczny zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008. Karta charakterystyki jest dostępna na życzenie klienta.
Po zastosowaniu w pomieszczeniach zamkniętych zaleca się wietrzenie do zaniku zapachu, a następnie pomieszczenia nadają się do użytkowania.
- Nie dopuszczaj do mrozu podczas transportu i przechowywania.
- W razie potrzeby planuj malowanie w temperaturze i wilgotności zgodnej z zaleceniami (min. +5°C, RH < 80%).
